Ласкаво просимо Вас до нас в бібліотеку. Відвідайте, не пошкодуєте!

середа, 21 лютого 2018 р.

І МУЗИКА, І СЛОВО...

           19 січня в Центрі вільного спілкування Будинку культури відбулося засідання Університету Третього віку присвячене 165-й річниці М.М.Аркаса
Бібліотекар читального залу ЦБ Л.М. Гордович  розповіла про життєвий та творчий шлях історика, письменника, фольклориста, композитора, громадського та політичного діяча Миколи  Миколайовича Аркаса, який народився  7 січня 1853 р. у Миколаєві, в сім’ї адмірала і де прожив усе своє життя. У 1870р. закінчив приватну одеську гімназію, а в 1875 р. - Новоросійський університет. У 1875 – 1898 рр. служив у морському відомстві в Миколаєві. 
Однією зі сфер культурно-просвітницької діяльності М. Аркаса був музичний фольклор. Він записав близько 400 народних пісень, романси. Народні пісні включив М. Аркас до опери “Катерина”, яку він написав у 1891 році. Це була перша українська опера за сюжетом Шевченківських творів. Лібрето до опери Аркас створив сам, розширивши сюжет “Катерини” Шевченка, ввівши нові персонажі. Перу М. Аркаса належить ряд поетичних творів. Це ліричні вірші “Тихо у степу”, “Степ”, “Кажуть люди” та інші. Значним твором є його поема “На вбивство Шмідта”. Книга М. М. Аркаса “Історія України – Русі” – це перша історія нашої Батьківщини, видана в 1908 р. в Петербурзі українською мовою. 
У рукописній спадщині М. М. Аркаса так і залишилася ненадрукованою поема “Гетьман Пилип Орлик”. Дорогим і рідним дітищем М. М. Аркаса була громадська організація – миколаївська “Просвіта”. Товариство пропагувало українську мову і культуру, підносило національну свідомість українців через вечори, лекції, виставки, концерти.
Помер Микола Аркас раптово, 26 березня 1909 р. у розквіті сил, сповнений творчих задумів.  Директор історичного музею показав відеофільм про М.Аркаса, як композитора і автора опери «Катерина».
Слухачі з цікавістю прослухали інформацію та переглянули відеофільм.


Немає коментарів:

Дописати коментар